Kiemelt figyelem veséinknek
A vese világnapja 2025
A világnap kapcsán beszélgettünk dr. Haris Ágnes osztályvezető főorvossal és Kreisz Andrea dietetikussal.
Miért fontos a vesék egészsége, a vesék milyen szerepettöltenek be szervezetünkben?
H. Á.: A vesék a salakanyagok eltávolítását végzik a szervezetből, ha ez nem történik meg, akkor számos szervrendszer megbetegedhet. A vesekárosodás következményeként művesekezelést kell alkalmazni, de a helyzet ettől bonyolultabb, mert a salakanyagok felszaporodása több más szerv károsodását is előidézi. Elsősorban a szív-érrendszer megbetegedését, ez iránt a vesebetegek sokkal magasabb rizikóval rendelkeznek.
Mennyire gyakorinak mondható Magyarországon a vesebetegség?
H. Á.: Sajnos nagyon gyakori, ma itthon közel másfél millió vesebeteg él. A számot a szakemberek az alapján becsülték meg, hogy hány magasvérnyomás-beteg, cukorbeteg és hány szívelégtelenséggel élő beteg van hazánkban. Ez a szám közel áll ahhoz, amit a világ populációja alapján is becsülnek. Ma tehát a vesebetegség az emberek 10-15 százalékát érinti.
Melyek a leggyakoribb vesebetegségek és milyen tünetekre érdemes figyelni?
H.Á.: Nagyon fontos tisztában lenni azzal, hogy leggyakrabban a cukorbetegekben fejlődik ki vesebetegség, ezt követi a magasvérnyomással élők vesebetegsége. Ettől sokkal ritkábbak azok a különleges vesebetegségek, amik immunbetegség vagy veleszületett betegségek talaján alakulnak ki.
Milyen életmódbeli tényezők növelhetik a vesebetegség kockázatát?
Nagyon fontos, hogy ha valaki cukorbeteggé válik, akkor azt megfelelően kell kezelni. Mindent el kell követni azért, hogy ne váljunk cukorbeteggé, ne együnk túl sok szénhidrátot és ne legyünk elhízottak. Ha valakinél magasvérnyomás betegség alakul ki, akkor azt is nagyon jól kell kezelni ahhoz, hogy a hipertónia minél kevésbé károsítsa a veséket.
Itt lép a képbe a megfelelő táplálkozás?
K. A.: Nagyon fontos, hogy az emberek tartani tudják ideális testsúlyukat. Ezt egészséges táplálkozás segítségével valósíthatjuk meg és természetesen fontos a megfelelő testmozgás. A megfelelő testsúly, a rendszeres mozgás, a dohányzás kerülése olyan alapbetegségeket tudnak megelőzni, aminek a talaján sokkal hamarabb és gyakrabban alakul ki veseprobléma. Fontos még a megfelelő folyadékfogyasztás, ami naponta 1,5-2 liternyi folyadékbevitelt jelent. A mennyiség attól függően változhat, hogy milyen életkorú az illető, milyen körülmények veszik körül, milyen a külső hőmérséklet és milyen egyéb betegsége van. Muszáj elmondanom, hogy indokolatlanul nem szabad fájdalomcsillapítókat szedni. Minden felesleges gyógyszerszedés károsítja a vesét. Ugyan ez igaz a táplálékkiegészítőkre is, amelyek nagyon divatosak manapság. Mivel ezek recept nélkül elérhetőek úgy tűnhet, mintha teljesen ártalmatlanok volnának, de túl hosszú ideig, nagy dózisban szedve már okozhatnak vesekárosodást, ha pedig már van kialakult vesebetegsége, akkor romolhat az állapota. Hozzá kell tennem, hogy a testépítők indokolatlan nagy fehérjekoncentrátum és kreatin készítmény bevitele sem tesz jót, ezek ugyanúgy károsítják a vesét.
Rendszeresen mondjuk, hogy érdemes egészségesen étkezni, de mit is jelent valójában az egészséges étrend?
K.A.: Az egészséges étrend attól is függ, hogy milyen fizikai aktivitású az illető és milyen életkorú, de általánosságban elmondható, hogy az egészséges táplálkozás része a rendszeres zöldség és gyümölcsfogyasztás, a megfelelő folyadékbevitel, gabonafélék esetén a nagyobb rosttartalmú termékek előnyben részesítése, a hús- és húskészítmények mértékletes fogyasztása, mivel nagy fehérjetartalmúak és hazánkban alapból elég sok fehérjét fogyasztanak az emberek, a fehérjék bomlástermékei pedig terhelik a vesét. Amiről még fontos szót ejtenünk az a só. Ránk magyarokra nagyon jellemző, hogy eléggé sósan eszünk. Nagyon szeretjük a sós nassolnivalókat, szeretjük jól elsózni az ételeket, és a só szintén terheli a vesét. Itt érdekes megemlíteni, hogy már lehet kapni nátriumcsökkentett sót. Ellenben, ha valakinek már van vesebetegsége, akkor nem javasoljuk a használatát, az esetleges káliummegszorítás miatt. A legjobb az lenne, ha megtanulnánk szeretni az ételek természetes ízeit.
Mennyire fontos a rendszeres vesefunkció vizsgálat?
H. Á.: Az idei vese világnapnak is az az egyik törekvése, hogy az emberek tudatában legyenek veséik egészségének. A vesefunkciót a vizeletvizsgálattal együtt időszakosan meg kell vizsgáltatni. A fiatalok, egészséges emberek esetén is legalább egy évben egyszer készüljön laborvizsgálat, de ha valakinek már cukorbetegsége vagy magasvérnyomás betegsége van, vagy például a családban előfordult vesebetegség, akkor ennél gyakrabban legyen vérvétel és vizeletvizsgálat.
Hogyan függ össze a magas vérnyomás és a cukorbetegség a vesebetegséggel?
H. Á.: Ezek azok a betegségek, amelyek a legnagyobb mértékben károsítják a vesét. A vesebetegek kétharmada, háromnegyede éppen a magas vérnyomása és cukorbetegsége miatt lesz vesebeteg. Nekik minden esetben külön figyelmet kell fordítaniuk a veséjük állapotára.
Bizonyos gyógyszerek, fájdalomcsillapítók, ahogyan arra már utaltunk, károsítják a vesét, de van olyan, amire érdemes figyelni, ha valaki rendszeresen nyúl ezekhez a szerekhez?
H. Á.: Igen, például a nem szteroid gyulladásgátlók, ezeket kifejezetten ellenjavalljuk vesebetegeknek. Ha mégis feltétlenül szedni kell, akkor csak nagyon rövid ideig, minimális dózisban javasolható.
Mikor van szükség dialízisre?
H.Á.: A vese nagy tartalékkapacitással rendelkezik. Ha a normál veseműködés mértékét 100%-nak vesszük, akkor azt mondhatjuk, hogy legtöbbször 7%, vagy ez alatti értéknél kell dialízist kezdeni. Vannak kivételek, amikor már korábban dializálni kell, de a legtöbb beteg esetében ezt az értéket vesszük figyelembe.
Milyen esélyei vannak ma Magyarországon egy veseátültetett embernek?
H. Á.: A veseátültetés nagyon jó életminőséget biztosít a betegnek ahhoz képest, amilyen a dialízis alatti életminőség volt, de sajnos a veseátültetés sem oldja meg az alapvető problémát. A betegeknek továbbra is együtt kell élniük azzal, hogy élethosszig tartó betegségük van, gyógyszert kell szedniük, ellenőrzésre járniuk. Ezért mindent el kell követni a vesekárosodás megelőzésére.
Milyen egyszerű tanácsot adnának, amit mindenkinek meg kellene fogadnia a veséje egészsége érdekében?
K. A.: Nem tudom eléggé hangsúlyozni az ideális testsúly megtartásának fontosságát, túlsúly, elhízás esetén pedig annak visszaállítását. Mindehhez jön a rendszeres testmozgás, az egészséges táplálkozás, a dohányzás elhagyása és az indokolatlanul szedett étrendkiegészítők elhagyása.
H. Á.: Ha egy nagyon globális célt szeretnénk kitűzni, akkor az az legyen, hogy vigyázzunk az egészségünkre, mert ez a legnagyobb értékünk. Ha valaki mégis megbetegszik, tanuljon meg együtt élni a betegségével, kövesse az utasításokat, mert ezáltal megelőzhetők a szövődmények, például a vesebetegség kialakulása.