Európai Szociális Alap logó

Életmentő lehet az időzítés

Interjú dr. Fazekas Fruzsina Eszterrel a hererák kezelésének új eredményeiről

2025. április 8.

 

A Budapesti Péterfy Sándor utcai Kórház-Rendelőintézet és a Szegedi Tudományegyetem között értékes kutatási együttműködés alakult ki. Dr. Fazekas Fruzsina Eszter, kórházunk urológus szakorvosa a Genom Integritás és DNS Hibajavítás kutatócsoport tagjaként 2019 óta vizsgálja az áttétes csírasejtes heredaganatokat. Kutatási eredményeit összefoglaló Ph.D. disszertációját 2025. februárjában védte meg. Vele beszélgettünk munkájának jelentőségéről.

Mi volt a kutatás célja?

A hererák egy ritka betegség, ám 15-35 éves fiatal férfiaknál a leggyakoribb szervi eredetű daganat. Bár korai felfedezés esetén rendkívül jól gyógyítható, a betegek gyakran későn fordulnak orvoshoz. Előrehaladott, áttétes esetben platina-alapú kemoterápiával a legtöbb beteg életét meg lehet menteni. Eredménytelen kemoterápia esetén viszont további kezelés szükséges. Kutatásunk célja, hogy érdemi segítséget nyújtsunk azoknak a fiataloknak, akiknél a kemoterápia nem hozott teljes gyógyulást.

Mi adta az ötletet a kutatáshoz?

Egy brit tanulmány volt az inspiráció, mely szerint az Egyesült Királyságban a túlélési arány úgy javult jelentősen, hogy a kezelés maga nem változott. Felismerték, hogy a hererák elleni kampányok hatására a betegek korábban fordultak orvoshoz. Saját felmérésünkben ilyen kedvező változást nem tapasztaltunk, sőt, betegeink negyede több, mint fél évet várt az orvos felkeresésével. Ezért döntöttem úgy, hogy ezzel a témával mélyebben kell foglalkozni.

Hogyan kapcsolódik munkája a Péterfy Kórházhoz?

Urológiai osztályunkon több, mint 120 ún. salvage (mentő) műtétet végeztünk. Ezek során a hasi szervek mögötti nyirokcsomókat távolítjuk el, amelyek gyakran érintkeznek létfontosságú erekkel. Eredményeink szerint a sikertelen kemoterápia után egyből elvégzett műtétek kevesebb szövődménnyel járnak, és nagyobb gyógyulási esélyt biztosítanak, mint a kemoterápia folytatása.

El lehet kerülni ezt a megterhelő műtétet?

Annak ellenére, hogy az eltávolított mintákban néha nem találunk élő daganatot, az operációt mindenképpen el kell végezni, mert szó szerint „mentő” beavatkozásról van szó. Ez az egyetlen kezelés, ami ebben a stádiumban megmentheti a beteg életét.  A kutatás egyik célja olyan biomarkerek azonosítása volt, amelyek segíthetnek megjósolni, hogy találunk e majd daganatot az eltávolított mintákban. Vizsgáltuk az ún. mikroRNS-eket, amelyek a daganatos sejtekből a vérbe jutó markerek. Ezek a molekulák jelezhetik, hogy van-e még aktív daganatsejt a beteg szervezetében. Ha ezt igazolni tudjuk, a jövőben kevesebb betegnek lenne szüksége erre a megterhelő beavatkozásra.

Hogyan kapcsolódik a kutatás a Péterfy Kórházhoz?

Urológiai osztályunk kiemelt daganatsebészeti centrum. Különleges műtéti profilunk miatt az ország számos részéből érkeznek hozzánk betegek. Ez a háttér biztosította, hogy a kutatás során szerzett tapasztalatokat közvetlenül hasznosítsuk a betegek kezelésében. Nagyon fontos kiemelni, hogy ezeknél a mentő műtéteknél több szakma együttműködésére van szükség, a beavatkozásokat gyakran sebész, érsebész közreműködésével végezzük el.

Miért pont az urológiát választotta? Nem gyakori, hogy orvosnők ezt választják.

Az urológia különleges, mert itt a diagnosztikától kezdve a kezelésen át egészen az utógondozásig mindenre ráhatásunk van. Sokszínű szakma: a radikális daganatsebészettől a minimálinvazív és robot-asszisztált technikákon át széles műtéti palettát kínál. Engem az urológia sokoldalúsága és kihívásai fogtak meg.  Egyébként változik a nemek aránya a szakmában, a fiatal medikák körében egyre népszerűbb választás az urológia szakképzés.

Úgy tudom, más módon is segít ennek a betegcsoportnak.

A rendszeres here önvizsgálat és a hererák korai felismerése szó szerint életeket ment. Munkatársaimmal ezért hoztuk létre – kórházunk és a Magyar Urológus Társaság támogatásával – az urodoki.hu beteginformációs weboldalt, ahol a betegségről sok részletet megtudhatnak. A honlap szakcikkeinek és grafikáinak egy részét én készítettem.

Mik a jövőbeni tervei?

Jelenleg 10 hónapos kislányommal, Lizával vagyok itthon. A tudományos munkát azonban folytatjuk; a hererákkal kapcsolatos kutatás kiterjesztését tervezzük, országosan több urológiai osztály bevonásával. Az urodoki.hu csapatával pedig rendszeresen szervezünk figyelemfelhívó kampányokat az urológiai daganatos betegségekről.